دوچرخه کودک

دوچرخه کودک مناسب و راهنمای دوچرخه سواری با کودکان

گام اول:همسرتان را نیز روی دوچرخه بنشانید

دوچرخه سواری با خانواده فقط به معنی این نیست که به فرزندتان دوچرخه سواری بیاموزید یا برای او دوچرخه کودک بخرید . بلکه در مورد زمانی است که همسرتان را نیز دوباره به سوی دوچرخه سواری سوق دهید.

خانوادگی دوچرخه سواری کنید

ابتدا مطمئن شوید که هر دو دوچرخه ای دارید که به خوبی کار می کند. در صورتی که دوچرخه شما ایرادی دارد، می توانید از متخصصین ما در مورد راه اندازی دوچرخه خودتان راهنمایی بگیرید. یا اینکه با سرویس کردن دوره ای دوچرخه خودتان آن را همیشه آماده نگهدارید. شاید پس از مدت ها می خواهید با دوچرخه خودتان سواری کنید اما از سلامت آن مطمئن نیستید. ما به شما توصیه می کنیم حتما چکاپ کامل دوچرخه را انجام دهید تا با خیال راحت بتوانید از آن استفاده نمایید.

دوچرخه کودک
چرخ گر مشاوره خرید دوچرخه کودک

دوچرخه کودک نباید لزوما نو باشد

اما خب همیشه دوچرخه نو بهترین گزینه برای خرید دوچرخه نیست. شما می توانید خرید دوچرخه های دست دوم را نیز در این زمینه بررسی کنید. این دوچرخه ها قیمت مناسب تری دارند و بسیاری از دوچرخه های دست دو کیفیت مشابه دوچرخه های نو را دارند. چرخ گر با ارائه خدمات مشاوره خرید دوچرخه می تواند شما را در این مسیر مطمئن کند.

چه کسی جلو برود؟

در نظر داشته باشید که همیشه بهتر است دوچرخه سواری که تازه کار تر است سرعت و مسافت دوچرخه سواری را تنظیم نماید. همچنین اگر میخواهید با سرعت پایین تر بتوانید تمرین مورد نیاز خودتان را هم انجام دهید، قسمتی را به دوچرخه خودتان اضافه کنید که کمی سنگین تر شود. مثلا قسمتی برای نشاندن فرزند خود روی دوچرخه در نظر بگیرید یا اینکه قسمتی برای اضافه کردن بار به آن اضافه کنید.

کجا دوچرخه سواری کنیم؟

توصیه می شود مسیر های شلوغ را برای دوچرخه سواری انتخاب نکنید. این موضوع موجب ایجاد هراس برای تازه کار ها و بخصوص اعضای خانواده شما می شود و می تواند از لذت دوچرخه سواری دور همی شما کم کند. اگر در تهران زندگی می کنید دوچرخه سواری در پارک چیتگر، دریاچه چیتگر، بوستان گفتگو و پارک لاله انتخاب های خوبی برای شروع دوچرخه سواری خانوادگی هستند. مسافت تمرین های اولیه را کم در نظر بگیرید و حتما با خودتان خوراکی و تغذیه مناسب دوچرخه سواری همراه داشته باشید.

کودکان چندان نیاز به تفریح هنگام دوچرخه سواری ندارند چون خودشان می توانند به خوبی خودشان را سرگرم کنند. اما حتما در فضای مناسبی جهت دویدن و ایجاد کشش در پاهاشیان انتخاب کنید و در آن فضا با فرزندتان به بازی بپردازید.

توصیه می شود مسیر های شلوغ را برای دوچرخه سواری انتخاب نکنید. این موضوع موجب ایجاد هراس برای تازه کار ها و بخصوص اعضای خانواده شما می شود و می تواند از لذت دوچرخه سواری دور همی شما کم کند.

گام دوم: لوازم جانبی دوچرخه کودک و لباس مختصری همراه خود بردارید

همراه داشتن کیت تعمیر و امداد می تواند برنامه دوچرخه سواری شما را ایمن تر و راحت تر کند. این موضوع باعث می شود به همه شما بیشتر خوش بگذرد. شما به مقداری تجهیزات اولیه تعمیرات دوچرخه نیاز دارید اما لازم نیست به اندازه یک مغازه فروش لوازم جانبی تجهیزات با خودتان حمل کنید! اگر در این تصمیم مصمم باشید شما برای برگزاری این برنامه لذت بخش هم خودتان و هم خانواده را به زحمت می اندازید.

پوشش و لباس به خصوص برای کودکان برای برگزاری برنامه دوچرخه سواری با خانواده یکی از مهمترین مسائل است. حتما کلاه مناسب برای کودک و همینطور برای خودتان و همسرتان بردارید. لباس مناسبی که تهویه کافی داشته باشد را حتما در لیست لباس هایی که برای برنامه می پوشید قرار دهید.

در برنامه های تابستانی حتما لباس آستین بلند خنکی همراه داشته باشید که مانع سوختن پوست دست خودتان و فرزند دلبندتان شود. به خصوص پشت گردن از بخش های حساسی است که عموما هنگام انتخاب لباس از آن غافل می شویم. شاید با استفاده از یک دستمال گردن مناسب بتوان به راحتی از این مسائل عبور کرد.

گام سوم: دوچرخه سواری با کودکان خردسال

کالسکه دوچرخه یا دوچرخه کودک

عموما کودکانی که کمتر از سن مدرسه رفتن هستند، خیلی نمی توانند رکاب بزنند و یا زود خسته می شوند. اما خبر خوب این است که آنها سبک هستند و میتوانید به راحتی آنها را با تجهیزات مناسب و با دوچرخه خودتان به اینطرف و آن طرف ببرید! محبوب ترین وسایل برای این موضوع کالسکه دوچرخه مناسب کودک است.  این کالسه ها جدیدا به واسطه ایمنی و سهولت استفاده شان و لذتی که به کودک می دهند، به تازگی بسیار طرفدار پیدا کرده اند.

کالسکه دوچرخه کودک
کالسکه دوچرخه کودک برای خردسالان

این کالسکه ها عموما دو یا سه چرخ دارند و مناسب نشاندن یک یا دو کودک هستند.این کالسکه های دوچرخه به چرخ عقب دوچرخه متصل می شوند و میتوان آنها را همراه دوچرخه کشید. همچنین این کالسکه ها دارای پوششی هستند که برای شرایط مختلف هوایی مناسب هستند و می توانند از کودک شما در برابر شرایط نامناسب جوی محافظت کنند.

از مزایای این کالسکه ها می توان به این موارد اشاره کرد که فضای مناسبی برای استراحت فرزند شما هستند، می توانید اسباب بازی های او را هم داخل کالسکه قرار دهید، می توانید وسایلی که حملشان برای شما سخت هست را هم داخل کالسکه قرار دهید، و مورد دیگر اینکه به شما در کنترل و هدایت دوچرخه خودتان نیز کمک می کند. برای نمونه می توانید این کالسکه را ببینید

صندلی دوچرخه کودک
صندلی برای نشاندن کودک پشت دوچرخه خودتان

صندلی کودک

اکثر صندلی های کودکان برای نشاندن کودک در عقب دوچرخه طراحی شده اند. این صندلی ها عموما مشابه اتصال خورجین های دوچرخه به دوچرخه متصل می شوند و کاملا محکم و مطمئن هستند. همچنین شما می توانید صندلی هایی که روی چرخ جلو سوار می شوند را هم خریداری کنید. اما آنها چندان از نظر ایمنی و کنترل مطمئن نیستند. اما مهم ترین موضوع هنگام انتخاب صندلی کودک برای دوچرخه سواری این است که شما از محکم بودن بدنه دوچرخه خودتان اطمینان کافی داشته باشید.

مزیت صندلی کودکان به کالسکه دوچرخه این است که این صندلی ها عموما ارزان تر از کالسکه هستند و توان شما را برای کشاندن کالسکه نمیگیرند. اما همیشه پیش از اینکه با صندلی کودک دوچرخه به سفر بروید از ایمن بودن آن مطمئن شوید. شما می توانید با گذاشتن گونی سنگینی به اندازه وزن کودک خودتان، امن بودن آن را امتحان کنید.

دوچرخه کودک تعادلی
این دوچرخه برای تمرین حفظ تعادل با دوچرخه مناسب است

دوچرخه تعادل

دوچرخه های تعادل امروزه به سرعت در حال محبوب شدن هستند. ایده خلاقانه این دوچرخه ها در این است که بدون اینکه به کودک شما محدودیت های دنده و پدال را تحمیل کند، حس دوچرخه سواری را برای آنها به همراه شیرینی زنگ زدن و حرکت روی دو چرخ به ارمغان می آورد. اما خب این دوچرخه ها عموما مدت زمان زیادی مهمان شما نیستند و باید آنها را با خرید دوچرخه واقعی جایگزین کنید. شما می توانید از سرویس کرایه دوچرخه چرخگر برای تمرین تعادل دوچرخه سواری فرزندتان این دوچرخه ها را کرایه کنید.

این را در نظر داشته باشید که کودکان با دوچرخه های تعادل نمی توانند مسافت چندانی را طی کنند. بهتر است اگر می خواهید فرزندتان هم دوچرخه سواری کند و هم با پدال و ترمز و دنده ها آشنا شود، برای او دوچرخه مناسبی بگیرید. این دوچرخه بهتر است که دارای چرخ های کمکی باشد و به مرور زمان آن چرخ ها را از دوچرخه او باز کنید.

گام چهارم: کودک آماده دوچرخه سواری

کودکان عموما هنگامی که به سن مدرسه می رسند می توانند با بهره گیری از آموزش دوچرخه سواری خودشان دوچرخه سواری کنند. اما در فضاهای خلوت و نه برای مسافت های طولانی. جالب است بدانید راه هایی هست که می توانید برای مسافت های طولانی و فضاهای شلوغ هم کودک خود را به دوچرخه سواری ببرید. این در حالی که او نیز بتواند پدال بزند.

دوچرخه های الحاقی یا دوچرخه های تریلر که یک دوچرخه نیمه هستند. این دوچرخه ها فقط چرخ جلو ندارند، اما دسته دوچرخه و رکاب و پدال و تمامی متعلقات یک دوچرخه مناسب را دارند. خرید دوچرخه الحاقی برای کودکان بین چهار تا نه سال بسیار مناسب است. اما در نظر داشته باشید که وزن کودک بیش از نیمی از وزن شما نشود.

از مزایای این دوچرخه ها این است که شما می توانید چرخ جلوی مناسب همان دوچرخه را نیز به دوچرخه اضافه کنید. هنگامی که به مقصد مورد نظر خود رسیدید، چرخ دوچرخه کودک را به آن وصل کنید. حالا کودک می تواند به راحتی با دوچرخه خود گردش کند.

در نظر داشته باشید هنگامی که از دوچرخه الحاقی استفاده می کنید، حتما برای چرخ عقب دوچرخه خودتان گلگیر مناسب نصب کنید. گلگیر کمک می کند در جاده های خیس یا مواقع بارندگی، به کودک شما آسیببی نرسد. خوب است که هنگام رانندگی در شب، به پشت دوچرخه الحاقی هم چراغ شبرنگ وصل کنید شما را از دید خودروهای پشتی پنهان نکند. نمونه این دوچرخه را هم می توانید ببینید

گام پنجم: دوچرخه سواری مستقل

کودکان بالاتر از ۶ سال می توانند به راحتی چند صد متر را دوچرخه سواری کنند. اما کودکان ۱۰ سال به بالا می توانند به راحتی خوشان مسافت های طولانی را طی کنند. این موضوع باعث ایجاد افتخار و استقلال برای آنها می شود. آنچه مانع این موضوع می شود نداشتن دوچرخه مناسب است.

خرید دوچرخه مناسب کودکان امری است که نیاز به تخصص در رابطه با روانشناسی و فیزیولوژی کودک دارد. مشاوره خرید دوچرخه چرخگرد می تواند به خوبی شما را در این زمینه راهنمایی کند و خرید دوچرخه ای مناسب برای کودکتان را به مشاوران خرید دوچرخه چرخگرد بسپارید.

دوچرخه های کودکان عموما سنگین هستند و بهتر است وزن آنها از نصف وزن خود کودک شما کمتر باشد. همچنین در نظر داشته باشید که برای کودک خود دوچرخه بزرگی نخرید تا او به اندازه دوچرخه شود. اگر خرید دوچرخه دست دوم برای شما سخت نیست، چندین دوچرخه دست دوم مناسب، می تواند هم به صرفه باشد و هم متناسب با رشد فرزند شما استفاده گردد. اما حتما هنگام خرید دوچرخه دست دوم از مشاوره خرید دوچرخه چرخ گرد استفاده کنید. دوچرخه های بزرگتر از سایز کودک شما، عموما حس خوب دوچرخه سواری را برای فرزندتان از بین می برند و رغبت او به تدریج کاهش می یابد.

دوچرخه های با دنده های کم تر، هم سبک تر هستند و هم پیچیدگی های مکانیکی دوچرخه سواری را برای کودکان کمتر می کند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا