هفت اشتباه رایج دوچرخه سواران تازه کار- چرخ گر

اگر به تازگی تصمیم گرفتید که با دوچرخه رفت و آمد کنید پس نکاتی فنی وجود دارد که می تواند ایرادات ناشی از دوچرخه سواری را برای دوچرخه شما کاهش دهد و نیاز شما به تعمیر دوچرخه کاهش می یابد. پس بیایید با هم هفت اشتباه دوچرخه سواران را بررسی کنیم.

اولین اشتباه: باد دوچرخه تنظیم نیست

تعداد دوچرخه هایی که باد آنها تنظیم نیست عموما کاهش نمی یابد که موجب مسرت ما بشود! اگر باد دوچرخه شما کم باشد شما تعادلتان را از دست خواهید داد. بلکه باعث کاهش سرعت حرکت شما می شود. این موضوع طوقه دوچرخه شما را هم مستعد خراب شدن می کند.

فشار باد لاستیک دوچرخه خودتان را هر هفته چک کنید. برای اطلاع از میزان استاندارد باد لاستیک، عموما کنار هر لاستیک فشار مناسب آن نوشته می شود.

می توانید فردی که زنجیر دوچرخه اش روغنکاری نشده است را یک کیلومتر پس از راه افتادن در حال سر و کله زدن با دوچرخه اش ببینید! صدای ناهنجار تغییر دنده چنان دلخراش است که هر کسی که حتی چندان از تعمیر دوچرخه سر در نمی آورد را نیز نگران می کند.

تنظیم باد دوچرخه - چرخ گر

با تنظیم باد دوچرخه و رفع پنچری آن از دوچرخه سواری لذت ببرید

دومین اشتباه: زنجیر خشک

این ایراد نه تنها باعث می شود شما به صورت بهینه دوچرخه سواری نکنید، بلکه باعث می شود شما استهلاک قطعات گران قیمت تغییر دنده دوچرخه را نیز بالا ببرید. اشتباه دوچرخه سواران در روغنکاری نکردن موجب می شود هزینه زیادی برای تعمیر دوچرخه پرداخت کنند. تعمیر دوچرخه شما در این شرایط بسیار پر هزینه خواهد بود. این موضوع در مورد پدال دوچرخه نیز صادق است. توجه کنید که پدال دوچرخه هم باید مرتبا روغنکاری شود.

برای اینکه مطمئن باشید زنجیر چرخ شما به خوبی عمل می کند، از روغنکاری صحیح آن با استفاده از روغن مناسب زنجیرتان اطمینان حاصل کنید. البته با سرویس دوره ای دوچرخه  شما می توانید با خیال راحت هر زمان که خواستید سوار دوچرخه خودتان شوید و از رفت و آمد پاک لذت ببرید.

زنجیر خشک و روغنکاری نشده- چرخ گر

برای جلوگیری از صداهای نامناسب زنجیر دوچرخه خودتان را روغنکاری کنید

سومین اشتباه دوچرخه سواران : چک نکردن ایمنی دوچرخه و نداشتن دانش تعمیر دوچرخه

دوچرخه ها می توانند برای افرادی که چندان فنی نیستند وسیله نقلیه خطرناکی باشند. اما سرویس دوره ای دوچرخه می تواند بسیاری از این مشکلات را برای شما برطرف نماید. به طور مثال دوچرخه هایی که چرخ آسان باز شو دارند بسیار راحت هستند. اما اگر ضامن این چرخ ها به درستی نبندید و یا با قدرت کافی سفت نکنید ممکن است حوادث جبران ناپذیری را برای شما اتفاق بیفتد.

همچنین ناحیه فرمان شما هم پیچ هایی دارد که در صورت محکم نبودن آنها، می تواند یک تجربه بسیار ناخوشایند از دوچرخه سواری را برای شما ایجاد کند.

چهارمین اشتباه: ریتم دوچرخه سواری اشتباه

اگر دوچرخه شما چند دنده دارد، پس شما بخت این را دارید که بتوانید در شیب های متفاوت، آنها را تنظیم کنید. سرعت پدال خودتان را اینگونه تنظیم کنید.

سعی کنید چرخش پاهایتان را با ریتم مناسبی که برایتان سخت نباشد تنظیم کنید. سعی کنید توجهتان به جلو باشد. پیش از موانع از سرعت دوچرخه بکاهید. با حرکات غیر منتظره خودتان و دیگران را به دردسر نیندازید.

تنظیم سرعت دوچرخه سواری- چرخ گر

با تنظیم سرعت دوچرخه و تنظیم درست دنده هاُ از بروز آسیب های عضلانی و فنی هنگام دوچرخه سواری جلوگیری نمایید.

پنجمین  اشتباه دوچرخه سواران : ارتفاع نامناسب زین

اشتباه دوچرخه سواران در تنظیم ارتفاع زین در بلند مدت آسیب زننده است. تنظیم زین با ارتفاع پایین به این معنی است که شما از تمام توان پاهایتان استفاده نمی کنید.از طرف دیگر تنظیم کردن زین در ارتفاع بالاتر از استاندارد باعث عدم تعادل و ناراحتی شما می شود.  این موضوع به طور خاص در رابطه با دوچرخه کودک صحت دارد و باید این ارتفاع به طور دقیق تنظیم شود.

یک راه سریع اما غیر علمی تنظیم صحیح ارتفاع زین برای کسانی که تازه کار هستند این است که زین را تا جایی بالا بیاورید که زانوی شما به مقدار بسیار کمی هنگامی که پدال را به پایین فشار داده اید خم باشد. این باید در حالتی که شما در حال حرکت نیستید اندازه گیری و تنظیم شود.

تنظیم ارتفاع زین دوچرخه- چرخ گر

با تنظیم صحیح ارتفاع زید دوچرخه، زاویه پاهای خود را اصلاح کنید و بهینه دوچرخه سواری کنید

ششمین اشتباه دوچرخه سواران : نداشتن تجهیزات تعمیر دوچرخه

همراه داشتن وسایل تعمیر دوچرخه امری بسیار مهم است. دوستی پیشتر به نکته جالبی اشاره کرد. آن نکته این بود که همراه داشتن تجهیزات تعمیر دوچرخه فرق بین لذت بردن از دوچرخه سواری و یا عذاب کشیدن هنگام سفر را تعیین می کند.

همیشه کیت تعمیر دوچرخه را همراه خود داشته باشید تا بتوانید گیر کردن های قطعات را برطرف کنید و یا قطعاتی که در حال شل شدن هستند را سفت کنید. اشتباه دوچرخه سواران در همراه نداشتن وسایل تعمیر گاهی به حوادث جبران ناپذیری منجر شده است. با خودتان وسایل لازم برای تعمیر دوچرخه را بردارید . شاید عجیب به نظر برسد. اما برخی برای سفر های طولانی با دوچرخ پیشنهاد می کنند که شانژمان اضافی برای دوچرخه را نیز همراه خور ببرید.

لوازم تعمیر دوچرخه- چرخ گر

همراه داشتن لوازم تعمیر دوچرخه از الزامات شروع سفر های طولانی است.

هفتمین اشتباه: بی توجهی به امنیت دوچرخه سواری

به عنوان یک دوچرخه سوار، ما میان افرادی هستیم که بسیار در معرض خطر های مختلف هنگام رانندگی هستیم. این به این معنی نیست که ما باید از این مورد متاسف باشیم. بلکه به این معنی است که ما باید بیشتر مراقب خودمان و اطرافیانمان هنگام دوچرخه سواری باشیم.

وقتی در جاده هستید به جای بازیگوشی با اطمینان به نفس دوچرخه خود را برانید. پیش از تغییر جهت از این که رانندگان شما را می بینند مطمئن شوید . به اندازه کافی برای خودتان در جاده فضا ایجاد کنید.

امنیت در دوچرخه سواری - چرخ گر

توجه به علائم و رعایت اصول امنیتی دوچرخه سواری بسیار در تجربه خوب دوچرخه سواری اهمیت دارد.

اسکرول به بالا